Żelazna Bogini Miłosierdzia z Anxi – 安溪铁观音 [Anxi Tie Guanyin]

Herbata nr 2 na wielu listach naj… naj… ze wszystkich herbat pochodzi z rejonu Anxi w prowincji Fujian i jest zaliczana do grupy herbat oolong (ulung).  Nazywana również Żelazną Bogini Litości, lub Żelazną Bodhisattva Miłosierdzia.  Chyba najpopularniejsza herbata z najlepszych chińskich herbat. Znana na całym świecie, podawana we wszystkich dobrych herbaciarniach z chińską herbatą.

SMAK:  nieco tradycyjny profil smakowy, wyczuwalne prażenie liści, kwitnące bzy,  winogrona, melony, porzeczkowe liście.

Pochodzenie: organiczny ogród w Anxi, południowy Fujian, Chiny

Zbiór: pierwsze dni maja, średni poziom prażenia

Parzenie:  temperatura wody :  dość wysoka do około 90° C.,  ale parzymy krótka i wielokrotnie

Herbata ma duże liście mocno zwinięte w kulki, jest przeważnie lekko fermentowana, a dodatkowo po zakończeniu obróbki jest „palona” czy podpiekana w bambusowym koszu nad paleniskiem. W efekcie Tie Guanyin z Anxi ma zielone liście, napar zielonożółty i wspaniały, bardzo bogaty i długo utrzymujący się kwiatowy aromat, wielu osobom kojarzący się z zapachem bzu.  W Anxi gatunek ten wytwarza się z liści odmiany krzewu o tej samej nazwie. Tie Guanyin jest „cierpliwa” w parzeniu i zwykle przyrządza się ją metodą gongfu cha w porcelanowym gaiwanie lub w kamionkowym czajniczku – tu zdania znawców są podzielone.

LEGENDA:    Z pochodzeniem nazwy Tie Guanyin – „Żelazna Bodhisattwa Miłosierdzia” –  wiąże się legenda. Według niej za panowania cesarza Qianlonga (XVIII w.) z dynastii Qing żył w Anxi pobożny rolnik pan Wei, który codziennie oddawał cześć przed posągiem buddyjskiej bogini Guanyin – bodhisattwy miłosierdzia. Po pewnym czasie bogini wskazała mu w górach rosnący między skałami krzew.  Słodko pachnący krzew herbaty w kształcie posągu bogini. Przesadził go do swojego ogrodu i troskliwie pielęgnował. Napój z jego liści okazał się wyjątkowo wonny i smaczny. Wierząc, że krzew był darem Guanyin, rolnik nazwał herbatę jej imieniem, dodając przydomek tie – żelazo, ponieważ krzew był ciężki jak ono. Legenda mówi, że wyjątkowy smak tej herbaty w pełni docenić mogą tylko wyjątkowi, którzy posiadają szacunek i uznanie wśród innych.