Tai Ping Hou Kui (太平 猴 魁), Pokojowy Przywódca Małp, czy Król Małp to herbata uprawiana w pobliżu Huang Shan w małej wiosce Hou Keng w prowincji Anhui, jedna z najbardziej znanych herbat Chin. Najlepsza Tai Ping Hou Kui uprawiane jest do dziś w wioskach Houkeng, Hougang i Yanjiachun.  Najlepsza Tai Ping Hou Kui jest ręcznie zbierana i wytwarzana z odmiany Shi Da Cha, mimo że jest to duża odmiana liściowa, smak herbaty jest łagodny. Liście są wyjątkowo duże od 5 do 7 cm długości. 

Tai Ping Hou Kui nie poddaje się żadnym procesom zwijania, skręcania w przeciwieństwie do innych zielonych herbat, jest suszona w naturalnym kształcie w  tradycyjnych bambusowych koszach.

Herbata o liściach płaskich, w kolorze oliwkowej zieleni. Napar jasnożółty. Aromat bardzo przyjemny, słodki i kwiatowy. Smak łagodny, zielony, pozostawia bardzo przyjemną słodycz. Można parzyć wiele razy (nawet do sześciu, siedmiu zaparzeń).

Z ciekawostek, jest to ulubiona herbata prezydenta Rosji Władimira Putina.

LEGENDA:  Dawno temu w Żółtych Górach Chin zmarł król małp z żalu po śmierci swego syna. Król w rozpaczy poszedł wysoko w góry i tam pod drzewem pogrążony w smutku zmarł, ale nieopodal przechodził rolnik, który zauważył króla małp. Zrobiło mu się żal małpy, którą pochował tam pod drzewem. Okazało się, że w tym miejscu wyrosły krzewy herbaty różniące się od innych. Miały one wyjątkowo duże liście. Miejscowi ludzie do dziś opowiadają o królu małp, którego duch przenika krzewy herbaty powodując wydłużanie ich liści.

POCHODZENIE:  Prowincja: Anhui,  Rejon: Houkeng, Hougang, Yanjiachun

Polecamy: https://youtu.be/5qNIv_jHZIw?list=PLxoOdDlQYWcg-xeLfC5onXkptYFq1SiYO