Duże Pestki z  Liu An – 六安瓜片 [Lu’an Gua Pian]

Liu An Gua Pian (lub Lu An Gua Pian) można przetłumaczyć jako pestkę melona z Lu’an. Ta dziwna nazwa pochodzi od kształtu liści. Znana w Chinach już od ponad tysiąca lat. W czasach dynastii Ming czyli w XIV i XV wieku herbata ta była uznana za jedną z najlepszych w Chinach i przypisywano jej właściwości ochrony przed udarem słonecznym oraz lecznicze (dobrze wpływa na wzrok, sen i odporność organizmu). Pod koniec XX w Lu’an Gua Pian nagradzano wiele razy między innymi przez China Tea Award oraz China Food and Drink Award. Była też upominkiem dla prezydenta Nixona od premiera Chin. Od roku 2008 tajniki jej produkcji zaliczono do dziedzictwa kulturowego Chin.

Kształt nadawany jest ręcznie podczas produkcji herbaty a wygląd przy “pieczeniu” liści na ostatnim etapie nadany przypomina ową pestkę melona.

Tę zieloną herbatę zaczęto produkować w Anhui (Lu’an). Obecnie uznawana jest za jedną z dziesięciu wielkich chińskich herbat.

Do produkcji Liu An Gua Pian nie wykorzystuje się pierwszych listków z pędu lecz kolejne.

Napar herbaciany pachnie słodko i delikatnie świeżymi roślinami i jest niezwykle orzeźwiający . Kolor jasno zielony do ciemnego.

Lu’an Gua Pian to „zwykła” zielona herbata najwyższej jakości.

 

POCHODZENIE: Region:  Jinzhai, Prowincja:  Anhui